Okonomiyaki

from by Nekropsi

supported by
/

about

(english below)

130 BPM

Cem: Gitar
Cevdet: Ritim
Kerem: Bas
Gökhan: Gitar ve synth

Miks Cevdet & Gökhan, mastering Kerem, Ekim-Kasım 2013, foto: Naide

Kendi Okonomiyaki versiyonunuzu yapıp bize yollamak serbest.
...............

130 BPM

Cem: Guitars
Cevdet: Rhythms
Kerem: Bass
Gökhan: Guitars and synth

Mix Cevdet & Gökhan, mastering Kerem, October-November 2013, photo: Naide

Feel free to send us your version of Okonomiyaki.

..........

(english below)

1 Ocak 2013’te başladığımız sürekli albüm Aylık’ın Kasım sayısı Okonomiyaki yayında. Aralık’ta son parçayı da yapıp paylaşacağız ve albüm tamamlanacak.

Nekropsi’nin 4. “yasal” albümünde evlerde kaydedilen ve tamamen mail üzerinden yapılan parçalar da var, konser kaydı da var, stüdyo doğaçlaması da. Hepsinin ortak özelliği ise yayınlanmadan hemen önce bitirilmiş olmaları. Tüm çalmalar, kayıtlar ve de yapım dördümüz tarafından yapıldı. Haziran’ı Gezi, Ekim’i iç sebeplerle pas geçtik ve 11 ayda 9 parça etti. Aralık ayında son parçanın eklenmesiyle bu süreci bitirmeyi planlıyoruz.

Tüm parçalara nekropsi.bandcamp.com dan ulaşılabilir, indirmek için “buy”a tıklanır, 0 veya daha başka meblağ karşılığında albüm indirilir. Albüm Nekropsi.net den de dinlenilebilir ve de buradan tüm parçaların kapak resimlerine ulaşılır.

Üretim ve paylaşmayı ay ritmine bağlamak bizim için zorlayıcı ama müthiş bir deneyim oldu. Dinlediğiniz, paylaştığınız ve de geri beslediğiniz için teşekkürler. ‘Aylık’ı ilgilenebilecek kişilerle paylaşırsanız seviniriz.

Sevgiler,

Nekropsi,

............

Okonomiyaki, the November issue of the continuous album project Monthly that we began on January 1, 2013 is now online. We will create and share the last track in December, and the album will be completed.

Nekropsi’s 4th “legal” album includes tracks recorded at homes, those made purely via e-mail exchanges, concert recordings as well as improvisations in the studio. What is common to these tracks is that they were all finished right before they were shared online. The four of us played all the music, did the recording and the production. We skipped June because of Gezi, and October for internal reasons, which added up to 9 tracks in 11 months. By adding the last song in December, we plan to bring this process to an end.

All songs are available via nekropsi.bandcamp.com. In order to download the album, click “buy”, enter an amount or just “0.” The album is also available for listening on nekropsi.net and all the cover images for each song is accessible through this link.

Producing and sharing with this once-a-month rhythm was a challenging but wonderful experience for us. Thank you all for listening, sharing, and giving us feedback. We would appreciate it if you share “Monthly” with those who you think might be interested.

Sevgiler,

Nekropsi,

Kasım 2013, Şişli-Beşiktaş, İstanbul

credits

from AYLIK / MONTHLY, track released November 2, 2013

tags

license

about

Nekropsi Istanbul, Turkey

nekropsi, istanbul, forever

contact / help

Contact Nekropsi

Streaming and
Download help